Znáte poradnu, která zná odpověď na každou otázku? Zapamatujte si www.poradte.cz Určitě se vám bude hodit.
Památky Ljubljany

Památky Ljubljany

16. listopad 2010 | 13.48 |

V samotné Ljublajaně je toho hodně k vidění. Mimo hradu, který je jakýmsi symbolem jsou to i další turisticky zajímavá místa. Ljubljanský hrad připomíná v mnohém Pražský hrad. Celkově se dá říci, že komu se líbí Praha, líbí se mu i Ljubljana. Obě města mají totiž mnoho společného. Hrad na kopci, který je tak přirozenou dominanotu města. Obě města leží na řekách, které protékají středem měst a dodávají tak metropolím klidnou atmosféru. Jak Praha, tak i Ljubljana se mohou chlubit architektonicky bohatě zdobenými budovami a překrásným historickým centrem. Asi bych našel i další společné zanky, které tato města mají.

Do výčtu hlavních památek patří určitě Nebotičník, což znamená v překladu mrakodrap. Dnes to ale při pohledu na něj zní hloupě, ale dříve to byla nejvyšší budova na celém Balkáně. Dnes jí snadno předstihli nové výškové budovy, přesto si Nebotičník svoje jméno uchoval. Procházka podél řeky Lublanice určitě také stojí za to. Na promenádě se nachází množství kaváren a dalších butiků,. Kde se dá strávit příjemné odpoledne u šálku kávy. Při procházce po kolonádě nelze přehlédnout Národní univerzitní knihovnu, jejíž autor byl J. Plečnik. Klidnou atmosféru při procházce po pormenádě dodá i fakt, že je zde pěší zóna, a tak se nemusíme bát hluku automobilů.

Pokud přejdeme z centra na druhý břeh řeky Ljubjanice, můžeme si vychutnat procházku po lázeňské kolonádě, kde se budeme cítit jakoby v jiné době. Čas jakoby se zde zastavil před nějakými 100 lety. V podloubí kolonády se nachází mnoho malých krámků se suvenýry nebo restauracemi s typicky slovinskými specialitami. Ceny jsou zde o něco vyšší než jinde ve městě, což by nás ale nemělo odradit od návštěvy.

V Ljubljaně se podobně jako v Praze nachází mnoho mostů. Nejznámější se nazývá Dračí most. Je velmi nápadný svou nedpřirozenou výzdobou. Na obou koncích mostu sedí strašidelný drak, který měl kdysi zastrašit možné nepřátele.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře